Kupujesz używane auto? O tym musisz pamiętać!
Wybór samochodu z rynku wtórnego nie jest łatwą sprawą. Ofert sprzedaży używanych aut nie brakuje, a poza tym trzeba zachować ostrożność i rozwagę, ponieważ zawsze istnieje ryzyko nabycia przysłowiowego kota w worku.
Używany samochód – wyłącznie od sprawdzonego sprzedawcy!
Decydując się na zakup auta z drugiej ręki, trzeba koniecznie pamiętać o paru ważnych sprawach. Bez względu na to, jaki pojazd wchodzi w rachubę, konieczne jest nawiązanie współpracy ze sprawdzonym sprzedawcą. Na wtórnym rynku motoryzacyjnym w Polsce najwięcej transakcji zawieranych jest pomiędzy osobami prywatnymi – dobrze, jeśli sprzedawcą jest ktoś, kogo się zna lub ktoś polecony przez dobrego znajomego czy członka rodziny. Warto przy okazji przypomnieć, że używany samochód można kupić też np. w salonie. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet. Firmy takie jak Honda Plaza wystawiają na sprzedaż wyłącznie te auta, które zostały dokładnie sprawdzone pod kątem prawnym i technicznym. W ich przypadku nie ma także problemu z tym, aby dostać części. Honda to popularna marka, więc do sygnowanych nią pojazdów łatwiej dostać niezbędne komponenty.
Używany samochód – dla kogo?
Przymierzając się do zakupu używanego samochodu, należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Chodzi tutaj o warunki, w których będzie eksploatowany. Innym kryteriom musi sprostać auto do jazdy po mieście, a innym samochód, który często będzie wyruszał w dłuższe trasy. Jeśli ktoś potrzebuje uniwersalnego auta osobowego, powinien mieć na względzie nie tylko jego cenę czy dostępność części. Honda Civic to klasyczny przykład samochodu, który wyróżnia się ponadczasowym charakterem i posłuży do standardowych zastosowań.
Używany samochód – jakie budżet?
Ceny używanych samochodów są bardzo zróżnicowane. To, ile trzeba zapłacić za wybrany pojazd, zależy głównie od jego marki, modelu, roku produkcji, przebiegu oraz stanu technicznego. Eksperci radzą, aby do kwoty przeznaczonej na zakup samochodu doliczyć dodatkowo minimum 10 proc. Pieniądze te mogą się przydać np. na drobne naprawy czy zakup ubezpieczenia.